‘On binlerce hasta lazer ile gözlüklerine veda etti’

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Aksu, hastaların mercek tedavisi ile sadece katarakt rahatsızlığından değil, aynı zamanda uzak ya da yakın gözlüklerinden de kurtulabildiğini söyledi.

Özel Birinci Göz Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Ali Aksu, göz hastaları için uygulanan lazer tedavisi hakkında bilgi verdi. 45 yaşından sonra hemen hemen herkesin uzak ve yakın görüşünde belirgin biçimde bozulma görüldüğünü ifade eden Aksu, hastaların mercek tedavisi ile sadece katarakt rahatsızlığından değil, aynı zamanda uzak ya da yakın gözlüklerinden de kurtulabildiğini belirtti.

Belli bir yaştan sonra hastaların görme kaybı yaşamasının normal olduğunu aktaran Aksu, “Bu son derece normaldir. Nedeni görsel bir kusur değil, gözümüzün içindeki kendi lensimizin esnekliğini kaybetmesi ile ortaya çıkan tamamen doğal ve yaşla ilgili bir durumdur. Bunun sonucunda gözümüz artık farklı mesafelere net bir şekilde odaklanamaz. Sonuç, özellikle kısa mesafelerde bulanık görüştür” dedi.
“Hem yakın hem de uzak gözlüğünden kurtulmak mümkün”

Hastaların genelde gözlük kullanmak istemediğini dile getiren Aksu,“Katarakt tedavisi sonrasında hastalarımız genellikle gözlük kullanmaya devam etmek istemiyorlar. Bunu sağlayabilmek için yapılan ilk muayenenin sonuçlarına göre özel bazı lensler ya da göz içi mercekleri kullanılmaya başlanmıştır. Astigmatizmanın yanı sıra, yakın gözlüğü kullanan hastalarımız da gözlük kullanmaktan kurtulmak istiyorlar. Bu durumun tedavisi için multifokal ya da trifocal mercekler adı verilir. Bu mercekler ile yapılan tedavilerin ardından hastalarımız hem yakın hem de uzak gözlüğü kullanmaktan kurtulabilirler. Katarakt tedavisinin güvenilirliğinin artması sayesinde bu mercekleri daha erken yaşlardan itibaren kullanılmasını sağlamaktadır. Özellik ile çok odaklı mercekleri 45-55 yaş arasında kataraktın henüz çok ilerlemediği durumlarda tercih edilir. Bu sayede pek çok hastamız hem yakın hem de uzak gözlüğünden erken yaşlardan itibaren gözlük kullanma zorunluluğundan kurtulabilmektedir” diye konuştu.

“Göz ameliyatı sadece 5 dakika sürüyor”

Değişik göz sorunlarına karşı da lazer yönteminin uygulanabildiğinin altını çizen Op. Dr. Aksu, “Mercek tedavisi, yalnızca 5 ile 8 dakika bir süren bir operasyonla tamamlanır. Hastalarımız hemen ertesi gün normal hayatlarına devam edebilmektedir. Elde edilen başarılı sonuçlar özellikle yakın ve uzak gözlüklerden kurtulma imkanı sayesinde, birçok hastamız tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Eğer siz de katarakt tedavisi olmak veya uzak ya da yakın gözlüklerinizden kurtulmak istiyorsanız, alanında uzman göz hastalıkları cerrahına giderek durumunuza özel daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz” ifadelerini kullandı.
Hastaları tedavi olmaları konusunda teşvik eden Op. Dr. Aksu, “Yurt dışı ve yurt içinden talep çok var. Dünya’da 24 yılda 30 milyon kişiye lazer operasyon gerçekleştirildi. Lazer teknolojisi Dünya’yla aynı anda Türkiye’de uygulanmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl on binlerce kişi lazer ile gözlüklerinden kurtuldu” açıklamalarında bulundu.
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz